RSS

Karácsony

Kellemes, békés karácsonyi ünnepeket kívánok Minden Kedves Blogolvasónak!


Ne feledjük!
Egy kis bejgli senkinek sem árt...

 

Sebek, sérülések (I. rész)

Sajnos a hörcsögök nem feltétlen brillíroznak a mászásban, ezért óvatosan kell ketrecet vásárolnunk!

Néhány jó tanács a sérülések megelőzésére:

-Ne legyen a ketrec nagyon magas, mert ha kedvencünk a "ketrec plafonján" mászik és leesik, nagyon megütheti magát! (Akkor is, ha több centiméter forgácsra, szénára, papírzsepire és egyéb puha alomra repül.)

-Amikor becsukjuk, kinyitjuk a ketrec ajtaját ellenőrizzük, hogy a hörcsögünk mancsa nem áll e a nyílászárók útjában, mert ha odacsippentjük a kicsiny mancsát, az súlyos következményekkel járhat!(Vérzés, törés, bénulás.)

- Ha régi típusú ketrecünk van, aminek az emelete nem egybeöntött műanyag, hanem szintén rácsos, akkor igyekezzünk lefedni valamivel, hogy tompítsuk az esést. (Egy költözéskor használt kartondoboz egy darabja is tökéletesen megfelelő lehet.) Ha átnedvesedne, cseréljük le! 
(Illetve, ha már eleve műanyag van ott és a picúr mégis ott végzi el a dolgát, akkor ne felejtsük el letisztítani!) 

Ha kész a baj!

Sajnos előfordulhat, hogy ha a hörcsink lába a rácsok közé akad és nem tudja kihúzni, akkor pánikba esik, "sikító, visító hangot ad ki". 
Azonnal siessünk a segítségére! 

Ilyenkor számolnunk kell a harapás lehetőségével is! Hiszen ha az állatunk pánikban van, sajnos nem tudja felmérni a helyzetet, hogy a gazdi a segítségére siet. Ezért ha nagyon félünk kesztyűben, vagy kendővel, sállal a kezünkön segítsünk Neki. (A törpehörcsög nem tud igazán nagyot harapni, ezért a gyakorlottabbak, minél hamarabb siessenek a segítségére. Ha a kedvenc megharapja a gazdit, akkor a mentő akció után hideg folyó víz alatt nyomjuk ki a sebből a vért, majd fertőtlenítsük a sebet. Pl: Betadine jóddal illetve kenőccsel.)

Ha későn érkezünk megeshet, hogy a hörcsög zavarodott állapotában elkezdi lerágni a lábát, mancsát, hogy kiszabaduljon.
Ekkor is azonnal mentsük meg szerencsétlen helyzetéből, és a véres mancsára tegyünk (nem túl!) hideg vizes zsebkendőt. Nézzük meg mennyire súlyos a sérülés, és azonnal vigyük el állatorvoshoz!!!

Ha esetleg vidékiek vagyunk és orvos nem áll a rendelkezésre sehol a környéken, akkor mindenképp ajánlott egy akár 1 óra is található orvost keresnünk, mert a hörcsögünk élete múlhat rajta!

Ha mindez kivitelezhetetlen marad az otthoni kezelés, ami nem feltétlen sikertelen, de nagyon ügyesnek és kitartónak kell lennünk!

-A lakhelyéről szedjük ki a durva almot és az egész terrárium/ketrec aljára hajtogatott papírzsebkendőket helyezzünk el, mert azon tud a legkönnyebben a sérült lábával közlekedni!

- Az ételt nagyon közel helyezzük el a hörcsög mellé, hogy ne kelljen sérült lábbal odaküzdenie magát!
-Ha hörcsögünk iszik, akkor szerezzünk be az itató mellé C-vitaminos immunerősítő cseppet, és a használati útmutató alapján adagoljuk a vizébe!

- Vásároljunk szárított kamilla virágot, illetve teljesen természetes anyagokból készült Kamilla teát! (Ne Pickwick-et! Helyette Pl: Naturland-et...) Készítsünk egy főzetet, várjuk meg amíg kihűl, és azzal mosogassuk a sebét! (Ha tudjuk itassunk is meg Vele. De ez nem kényszer! Csak, ha akarja!) Naponta akár 3-5ször is!

- Fájdalomcsillapításra oldjunk fel egy nagyon kicsi darab Aspirint, amiből szintén csepegtethetünk az itatós vizébe, illetve ha nem iszik néha áttörölhetjük vele a sebet. Nagyon ügyeljünk az adagolásra! Inkább enyhébb legyen az oldat és tartson tovább a kezelés, mint hogy túl adagoljuk!!! Naponta csak egyszer szabad adni Neki! (és 3-4 napnál ne használjuk tovább!)

-Elképzelhető, hogy a teljes gyógyulás akár 2-3 hónapig is eltarthat. Legyünk kitartóak! Sajnos számolnunk kell azzal is, ha csonttörés is volt, amit orvos hiányában nem észleltünk, akkor a hörcsög a rossz csontösszeforrás miatt élete végéig bicegni fog! Tudom nagyon fájdalmas látvány, de ettől még teljes életet élhet! Ha meggyógyul ugyanolyan gyorsan képes lesz szaladni, mint régen!


Új hörcsögös könyv gyermekeknek


A hörcsögöd 

"Történetbe foglalva vezeti rá a gyerekeket, hogy milyen öröm és egyben mekkora felelőség egy kis állat etetése, gondozása. Hogyan kell tanítani, mikor kell orvoshoz vinni stb. A könyvek végén állatorvosi tanácsok vannak.

36 oldal
Kötés: kemény kötés"
(Forrás: Noé Állatotthon honlapja)

"Misi és kishúgai, Szandi és Dóri magukhoz vettek egy kisállatot - egy aprócska hörcsögöt, akit Szőrmóknak neveztek el. Szőrmók először kissé ijedtnek tűnik új otthonában, ahova került, de hamarosan megszokja a környezetet és a család tagjait. A gyerekek a könyv segítségével megtanulhatják, hogyan kell gondoskodni egy kis állatról, hogyan kell őt etetni, kézbe venni és megóvni a veszélyektől, s eközben megtapasztalják, milyen örömteli és felelősségteljes dolog, ha az embernek egy kis hörcsöge van."
(Forrás: Libri)

A könyv megvásárolható a Noé Állatotthon webshopjában:
http://keverekkutya.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=361&category_id=38&option=com_virtuemart&Itemid=14
A Libri webáruházában:
http://www.libri.hu/konyv/a-horcsogod.html

Kedvencem, az aranyhörcsög

Tudom az, hogy bescannelt könyv linkeket adok közzé, az nem egészen legális.
De ez a könyv meglehetősen réginek és beszerezhetetlennek számít.
Még kislány koromban kaptam a nagybátyámtól...
(Azóta is hálás vagyok Neki!)
Valahol ott kezdődött igazán a "hörcsög-őrület" :)

A könyvet inkább fiatalabbaknak, kisgyermekes családoknak és fanatikus hörcsögimádóknak ajánlom.
Hihetetlenül bájos,egyszerű történet, amit Horváth Andrea elbűvölő rajzai tesznek felejthetetlenné!

Emellett kérek minket, aki teheti vásárolja meg a könyvet antikváriumban!

Schmidt Egon: Kedvencem, az aranyhörcsög

~Paraziták a kedvencben?!~

Ha megfelelően tartjuk kedvencüket, akkor nagyon kevés esély van arra, hogy atkás, rühes legyen...
De néha megeshet, hogy másik kedvenceink miatt mégis élősködők lepik el a hörcsögöt.

Tünetek

-vakarózás
-szőrhullás (általában foltokban, nagy mennyiségben)
-zavart kedély állapot (furcsa, esetenként agresszív viselkedés)

A bűvös fokhagyma 
 
Ilyen esetekben a legtermészetesebb módja a kezelésnek, már az emberek körében is jól ismert zöldség...
A fokhagyma! Elég egyszerűen hangzik, hogy etetünk a hörcsöggel egy egészen apró darabkát a gerezdből...De hörcsög legyen a talpán, amelyik megeszi. (Jelzem én még az életben nem láttam ilyet...Bármelyik gyógyszert előbb elfogadták, mint egy darabka fokhagymát. De a szakkönyvek ezzel indítanak, így azért egy próbát megér!)


Cseppek és tinktúrák

Az állatfelszerelés boltokban már vásárolhatunk rágcsálók parazitamentesítésére szolgáló spot-on cseppeket illetve tinktúrákat, amelyeket gondos odafigyeléssel otthon is elvégezhetünk! (Nagyon ügyeljünk az adagolásra!!!)

Ilyen csepp például:  SH-Rodemectin spot on csepp 5 ml

Célállat: görény, tengerimalac, aranyhörcsög, nyúl, egér, patkány, valamint kígyók és gyíkok.

Javallat: különböző, elsősorban külső (rüh, atka, kullancs), de belső paraziták (orsó-, hajszálféreg, stb.) okozta fertőzések, nevezetesen testfolyadékkal táplálkozó parazita fajok elleni kezelésre.

Orvosi kezelés
Minden esetben ajánlott, hogy orvos lássa kedvencünket mielőtt megkezdjük a kezelést!
Ugyanis a tinktúrák és cseppek adagolását biztosan nem rontja el az orvos és ha már elfajultabb a helyzet, mint gondolnánk, akkor az állatorvos  egy injekciót is be tud adni a hörinek, amitől várhatóan még gyorsabb lesz a felépülés.


A kismamák nincsenek veszélyben!!!

 ~Csak semmi pánik~
Újabban elterjedt az a tévhit, hogy a kismamák ne érintkezzenek semmilyen állattal, mert az veszélyezteti a magzatot... Ezért sokan pánikszerűen adják le kedvenceiket, a családalapítás időszakában. (Legyen az akár, kutya, akár cica, akár egy kis hörcsög...)
Több orvossal is beszéltem már ez ügyben, akikben teljesen megbízom, és ők mind igazat adtak nekem, miszerint ez totális hülyeség
Egy jól tartott, szeretett állat semmilyen problémát nem okozhat a születendő gyermeknek!!!

~LCM~

Az az teljes nevén, Lymphocytic choriomeningitis.
Egy vírusos agyhártyagyulladás, amelyet a fiatal aranyhörcsögök körében figyeltek meg.
Ez egy nem túl gyakori betegség.
Egereknél jóval gyakoriobb, az esetek többségében az aranyhörcsög is tőlük kapja el. 
(Pl. ha mindkét állatot egy szobban tartjuk, nem mosunk kezet...stb.)
A törpehörcsög ettől teljesen védett!

A betegség tünetei
Az állat hirtelen fogyni kezd, gyakran görnyedt testtartásban fekszik, és eszik. Idővel teljesen étvágytalan lesz és a szőrzete is teljesen fénytelenné válik. Gyakori kísérője ennek a betegségnek a szem- vagy kötőhártya-gyulladás.
A betegség állatorvos segítségével leküzdhető!
Az emberek is elkaphatják a fertőzött állattól, de egy fajta gyenge influenzaként jelentkezik ez a betegség, és 1 hét alatt el is múlik!
A három hónapnál idősebb aranyhörcsögök már semmi veszélyt nem jelenthetnek senki számára, mert az ő szervezetük már védekezik a betegség ellen!
 Ebben az egy esetben, amikor kis aranyhörcsögök születnek, a biztonság kedvéért nem ajánlják, hogy kismamák érintkezzenek a fiatal állatokkal, de mint említettem ez pusztán óvintézkedés!
Egy megfelelően tartott állatnak nem lehet ilyen problémája!
Ha bármelyik tünetet észleljük a hörcsögön, akkor azonnal forduljunk állatorvoshoz!!!

A betegségről bővebben angol nyelven itt olvashatnak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lymphocytic_choriomeningitis

Tanuljuk meg, hogyan ellenőrizhetjük a hörcsögünk nemét!

Rengeteg probléma adódik abból, hogy sem a bolti eladók (sőt tudom hihetetlen, de saját fülemmel hallottam és láttam) sem némelyik állatorvos nem tudja helyesen megnézni a hörcsögök nemét!
Ez több okból is kellemetlen! Hiszen rengeteg nem kívánt alom születik. Ami pedig még rosszabb, hogy sok a beltenyészet...Testvérek, szülők és gyerekeik közti almok...
 Ez elképzelhetetlenül szörnyű! Rengeteg genetikai problémát idézhet elő és megkeserítheti imádott kedvenceink életét!

Lássuk a nemek közti különbséget!

A hímeknek általában szembetűnően nagy heréi vannak, így a hozzá nem értők könnyen elbízzák magukat, hogy megtudják állapítani a nemeket. Pedig a kisebb fiatal állatoknál és a törpehörcsögöknél kicsit komplikáltabb a helyzet. Általában a fenék formáján is láthatjuk, hogy a hímnek sokkal formásabb , "kidudorodik" (szintén a herék miatt.), míg a nőstényeknek inkább laposabb, a farok miatt inkább kissé háromszög alakra emlékeztető feneke van.
Emellett feltétlen meg kell néznünk a nemiszerv és a végbélnyílás közötti távolságot. A nősténynek a képen is jól láthatóan kisebb a távolság a nemiszerv és a végbélnyílás között, míg a hímnek körülbelül kétszer akkora.
(Ezekután megbizonyosodhatunk még az állatka nemén, a viselkedésével is! Pl. :A hím sokkal gyakrabban és sokkal több helyet megjelöl az erős szagú vizeletével.)

Ha mindezek ellenére sem vagyunk magabiztosak a hörcsögünk nemében, akkor több dolgot is tehetünk.

1.) Mindenképpen tartsuk külön a vásárolt/örökbefogadott höriket! ( Ez nem feltétlen csak a nem kívánt szaporulat miatt van, hanem azért is mert az esetek 98%-ában a hörcsögök nem társas lények!!!)

2.) Vizsgáltassuk meg őket egy megbízható állatorvossal! (A fővárosban élőknek az Állatorvosi Egyetemet és a Non Stop Állatorvosi Klinikát ajánlom.)

Ha ezeket nem tettük meg és már ott a nem kívánt alom, akkor azonnal vegyük ki a hímet a nőstény és a kicsik mellől, hogy ez mégegyszer ne következzen be. (És nem utolsó sorban azért, hogy az apa ne ölje meg a kicsinyeit.)
Sajnos ilyen esetben már csak reménykedni tudunk, hogy nem lesz egészségügyi problémája a piciknek...És természetesen fokozott megfigyelésnek vessük alá őket! Illetve (legkorábban) 4-5 hetes korukban vigyük el mindegyikőjüket egy állatorvosi vizsgálatra. És az ivarérettség előtt mindegyik picit tegyük külön egymástól! (Külön ketrec, terrárium.)
Minél többkörös (az az több generáción átívelő) a beltenyészet, annál életképtelenebbek a picik!!!

Hordozók (szállítódobozok)

Amikor a kedvencünk velünk utazik...


Több okból is vihetjük magunkkal kedvencünket, ezért nem árt, ha mindig rendelkezésre áll egy megfelelő hordozó!

De mikor is vinnénk magunkkal?

1.) A vásárlás vagy örökbefogadás napján, amikor hazavisszük.
2.) Költözésnél.
3.) Ha beteg a hörcsög, könnyebb hordozóban az állatkórházba szállítani.
4.) Nagyobb hordozók esetén még utazásra is magunkkal vihetjük néhány napra.

Mit tegyünk a hordozóba?

Természetesen mindent, amit már a megszokott helyén is megkapott...
Alom, finom falatok, fészekalap, kis búvóhely.

Mókuskereket nem igazán ajánlott betenni, főleg ha tömegközlekedéssel utazunk, mert a nagyobb fékezéseknél, lökdösődésnél a kerék megütheti a picit!

Néhány példa a hordozókra az interneten:


Melyik alom a legmegfelelőbb?

~Almok~

Faforgács

Rengeteg féle kiszerelésben és típusban kaphatóak, de még is sok köztük a nem megfelelő forgács.

A legjobb, ha nagyobb szemű forgácsot választunk, mert annál kevés az esélye, hogy kedvencünk szemébe jutva gyulladást okozhat!

1.) Ne vegyünk apró, porosra finomított forgácsot!

2.) Figyeljünk, hogy ne legyenek benne nagy éles, kemény fadarabok! (Ha mégis belekerült, távolítsuk el!)

3.) Ne vegyünk illatosított forgácsot! (Gondoljunk bele, mi lenne, ha nekünk is egésznap orrfacsaróan erős citrom illatban kéne ennünk, játszanunk, aludnunk...stb.)

Kukoricacsutka alom

Ennek a fajta alomnak nagyon jó a szag semlegesítő és a nedvszívó képessége.
(Aranyhörcsögöknél még inkább ajánlott.)

1.) Nyáron a nagy melegben a forgács kényelmetlen kedvenceinknek, így akkor bátrtan váltsunk kukoricacsutka alomra!

2.) Télen (illetve a fűtés előtti hideg őszies időszakban) a csutkaalom önmagában nem elég. Ha ragaszkodunk hozzá jó szagmentesítő képessége miatt, akkor az akvárium aljára, illetve a kedvencünk által kinevezett WC-sarokba helyezzünk a csutkalomból. De a tetejére szórjunk forgácsot is!

Széna

Hörcsögök esetében egyáltalán nem ajánlott pusztán alomnak használni.
Inkább táplálék kiegészítőként funkcionál.

Pellet

Általában tengerimalacoknál, nyulaknál használatos alom, amelynek szintén jó szagmegkötő képességgel rendelkezik. Ha ilyet veszünk, akkor a kisebb fajtát használjuk. (Kb. 3-4 cm-es)

Nem igazán szokták kedvelni a hörcsögök, ezért, ha tudjuk keverjük más almokkal.


Olcsó játékok...

Első rész
~Alagútrendszer~

Ez egy roppant könnyen elkészíthető játék, és mégis minden hörcsög kedvence!

Hozzávalók:

- WC-papír guriga (Minél több, annál jobb)
- olló
- cellux

A WC-papír gurigákat saját fantáziánk szerint minél érdekesebb alagútrendszerré kell varázsolnunk.
Ha már megvan az elképzelés, akkor egyes gurigák tetejére, oldalára kis kör alakú lyukakat vágunk. A lyuk mérete attól függy, hogy mit szeretnénk elérni. Ha kisebb lyukat vágunk, akkor a hörcsög, csak kikukucskálni tud, ha nagyobbat, akkor tudja bejáratnak illetve kijáratnak is használni. (Ajánlatosabb a nagyobb lyuk, mert ha akar úgyis kimászik, ha pedig nem, akkor úgyis csak nézelődni fog.)
Ezekbe a lyukakba csatlakoztathatunk még gurigákat, hogy több irányba tudjon mászni. A gyakorlotabbak, már kilátót és emeletet is készíthetnek rá kicsi leleményeséggel!

Tippek:

1.) A ragasztó jól illeszkedjen a karton gurigára, és a belsejébe semiképpen se ragasszunk, mert a hörcsög bundája beleakadhat, és ugyan ha ki nem is tépi a szőrt, de fájdalmat okozhat!

2.) Több fajta méretű WC-papír guriga létezik, ezért ha tudunk vásároljunk néha másfajtát, illetve kérjük meg barátainkat, ismerőseinket, hogy gyűjtsenek nekünk! (A kéztörlök gurigája is teljesen megfelelő.)

3.) Ha tudjuk, akkor az egyik járat végződésébe helyezzünk egy házikót!

Tanácsok:

Az alagútrendszert legalább 2-3 hetente cseréljük, attól függően, hogy mennyire rongáldott meg!
(Ha esetleg a höri egy részét kinevezi WC-nek, akkor természetesen még gyakrabban!!)

És akor most beszéljenek a képek! :)










Az állatok világnapja (Október 4.)

Az állatok világnapja!

Ma minden kis kedvencnek plusz jutalomfalat jár!
(Persze, Ne csak emiatt kényeztessük kedvenceinket! De kis meglepi néha Nekik is jár. :)

It's HamsterTime!



"AZ ÁLLATOK VILÁGNAPJÁt október 4-én ünnepeljük. Ez a nap Assisi Szent Ferencnek, az állatok védőszentjének halála napja."

Hízlaló ünnepek / Együtt vacsorázós hétköznapok...

Kaphat e a höri a hétköznapi vagy akár az ünnepi menüből?

Természetesen igen, de ahogy a mondás tartja: mértékkel!
Tapasztalatból tudom, hogy a hörcsög imád mindenféle péksüteményt, legyen az rozsos magos kenyér, sajtos rúd, vagy éppen diós bejgli...
Ezért, ha tehetjük lepjük meg néha hörcsögünket saját finomságainkkal!

A kenyérfélékből hetente maximum 1-2szer ehetnek. (Nem nagy mennyiségben!)

Ha süteményt készítünk, abból is csak egyszer egy falatkával kínáljuk meg és ügyeljünk rá, hogy a süti pl. ne legyen rumos! Illetve ne tartalmazzon bármilyen más alkoholt....likőrt. stb.

Húsokból kis csirkét, illetve pulykát kaphat, de csak natúran, illetve rántva, párolva...
Ne adjunk Neki fűszeres, szószós, borsos húsokat!
Illetve emellett kerüljük a többi húsfélét, a disznót, marhát, vadhúsokat...stb.

Ha nem túl fűszeresen készítjük el a főzeléket, akkor kedvencünk is megkóstolhatja. Legtöbbszöür mohón kiszürcsölik a főzelék levét, majd utána kieszegetik belőle a zöldséget.
Tipp: Krumplifőzelék, Zöldbabfőzelék, Finomfőzelék, Borsófőzelék, + Frankfurti leves
A főzelék mellé ha sütünk szójafasírtot vagy zöldségfasírtot, akkor abból is adhatunk a főzelék mellé egy falatkát...

Lehet, hogy nem tűnik sósnak a főzelék a számunkra, de a kicsi hörcsög szervezete elképzelhető, hogy sósnak érzi, ezért bármikor ha saját ételeinkből kínáljuk őket, akkor fokozottan gondoskodjunk friss lédús gyümölcsökről (szőlő, ananász, eper),, zöldségekről ( paradicsom, saláta, uborka) és vízről!

Ismerkedés a diós bejglivel...


"Kedvencem a rántott csirke."

Papírzsepi, gyapjútakaró és társai...

Mit tegyünk, ha hörink megeszi a "hálózsákját"?

Rengeteg fórumon vita téma, hogy a hörcsög a fészeképítéshez kaphat e darabokra tépett papírzsebkendőt, és az állatos boltokban kapható gyapjú takarócskát...?
A legtöbben azért nem ajánlják, mert a hörcsög minél inkább belemerül a fészeképítésbe, annál többet akar elvinni egyszerre, ezért teletömi a pofazacskóját. A papírzsebkendő és a gyapjú, ha átnedvesedik könnyen a pofizacsiban ragadhat, ami nagyobb mennyiségnél fulladáshoz kisebb mennyiségnél székrekedéshez vezethet...

Rengeteg hörcsögöm volt már az évek során és egyetlen hörcsögömnek sem adódott ebből problémája! Pedig a zsepik és a gyapjú állandó kellékek kedvenceimnél. Általában azért a hörcsög tudja mi a jó Neki, és nem cselekszik olyat amit később megbánna. Legalábbis ha evésről van szó! (Az öngyilkos jelölt ugrásokat a magasból nem igazán sorolhatjuk ide.)

Néhány tanács:
1. A zsepit ne daraboljuk túl kicsire! Majd ő elrendezgeti, magának úgyis.
2. Bőven elég ha 3-4 nagy csíkra széttépjük! ( Ne legyenek a hörcsögnél kisebb méretű darabok.)
3. Amikor elsőre teszünk be Neki(k) papírzsepit, akkor nézzük meg hogy reagál(nak)!
4. Ne a kívánt fekvőhelyükre tegyük, hanem szórjuk szét a terrárium/ketrec egész területén és figyeljük, hogy kedvencünk elkezdi összeszedegetni a darabokat. (Tehát megkezdődik e a fészeképítés!)
5. Ha túlzottan félünk, akkor próbálkozzunk pamut ruha-zsebkendőkkel.

Ha esetleg mégis bekövetkezik a baj... (amire tényleg nem láttam még saját példát, de azért nem zárom ki a lehetőségét)...
Akkor valószínű, hogy a hörinek székrekedése lesz a lenyelt, zacsiban maradt nehezen emészthető falatoktól...
De mi is ilyenkor a teendő?

~Székrekedés~

Fokozottan sok zöldség és gyümölcs!
Csepegtetővel kaphat gyümölcsleveket (ha frissen facsarjuk, akor kicsit vizezzük fel Neki), illetve próbálkozhatunk napi 2 csepp olivaolajjal is.
Ha nincs otthon fecskendőnk, akkor a legtöbb gyógyszertárban beszerezhetjük...
(Érdemes otthon lenni ilyesminek, mert fogproblémák esetén is jól jön.)


Rendezvény a rágcsálókért...



Egy bájos és e mellett hasznos eseményre szeretnék mindenkit meginvitálni! A rendezvényt a Noé Állatotthon Alapítvány Rágcsálómentők csoportja szervezi, amelynek magam is lelkes önkéntes tagja vagyok. Ha ismersz lelkes rágcsáló és vers rajongókat, akkor itt a helyetek! :)


"2010. október 2.-án, szombaton 19 órától pedig az Állatok Világnapja alkalmából kerül sor Balázs László Gábor versmondó előadóművész és Balázs Gergely hegedűművész Egérút c. verses-zenés estjére (közreműködik Pálhegyi Máté és Szekeres Attila), melyen állatos versekkel és zenével tisztelgünk két- és négylábú barátaink előtt.

Az est helyszíne: Jókai Klub, Budapest XII. kerület, Hollós u. 5. Jegyek a helyszínen kaphatók, a belépő ára 1000 Ft. Az állatvédelem ügyét szívükön viselő művészek a teljes bevételt a Noé Állatotthon Rágcsálómentő Csoportjának ajánlották fel, amit ezúton is nagyon köszönünk!

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!"

Fogkoptatás felsőfokon...

~Egy kis ropogtatnivaló~

A hörcsögnek ugyanúgy fogkoptatásra van szüksége, mint akár egy nyúlnak. Vigyázzunk! Ha nem sikerül megfelelően koptatni a fogait, az súlyos következményekkel járhat! A metszőfogak túlnőhetnek és megsérthetik, sőt át is lyukaszthatják a hörcsög száját illetve szájpadlását! Épp ezért segítenünk kell Neki, hogy mindig akadjon valami fogára való! Rengeteg módszer létezik ennek orvoslására!

1.) Fogkoptató fa
Akár állatos üzletláncokban is megvásárolhatjuk, de ha erdő közelében lakunk, ott is könnyen beszerezhetjük a kacskaringós vastag, száraz ágakat, amelyek nem csak fogkoptatásra, de még mászásra illetve játékok felaggatására is kiváló! A fa beszerzésénél ügyeljünk arra, hogy az érdes kéreg már ne legyen a faágon és ha a természetben szedjük, akkor ne legyen semmiféle élősködő benne! Célszerű jól átnézni, és egy nedves ronggyal áttörölgetni, ha hazavisszük.

2.) Fogkoptató desszert
Legtöbbször valami nagyon aranyos kis gyümölcsformában találhatjuk meg az üzletek polcain. Van hörcsög, aki kifejezetten rajong a fagyi alakó epres fogkoptató falatokért. Egész olcsón beszerezhető, így ha kedvencünknek nem ízlik, akkor nem árt más ízekben is kipróbálni!

3.) Fogkoptató só
Szintén az állatos üzletek polcain találkozhatunk vele. Ha emellett döntünk, akkor fokozottan ügyeljünk arra, hogy legyen bent a hörcsinek elég víz és lédús gyümölcsök, zöldségek!

4.) Dió, mogyoró
Ha észrevettük, hogy nagy rajongói ezeknek a finomságoknak, akkor tegyünk egy próbát és bontatlanul tegyük be Nekik! Nem volt olyan hörcsögöm, aki ne küzdött volna meg a finom falatokért! Lehet több idejébe fog telni, de hagyjuk kibontakozni :)

5.) Széna házikó
Nem feltétlen fogkoptató, de volt hörcsögöm, aki teljesen cafatokra tépte, majd megette kedves nyári lakját... Ne haragudjunk rá ilyenkor! Inkább vegyünk Neki szénát, mert úgy tűnik igényli ^^

6.) Papír és kartondobozok, Wc-papír gurigák
Mind-mind remek játék és búvóhely egy hörcsög számára! Hagyjuk, hogy kiéljék kreativitásukat! Könnyen lehet, hogy az apró puhára rágott papír darabok is fészek alapok lesznek!

Ha mindezek ellenére... Mégis túl nő a fog... Mit tegyünk?

Ennek jeleit könnyen észrevehetjük, ugyanis az állat hihetetlen gyorsasággal fogyásnak indul. Akár 1 hét leforgása alatt is szembetűnő lehet a változás!
Ha úgy látjuk nehezen rág, kedvtelenül eszik, fura pózokban próbál oldalazva belecsippenteni a táplálékába, akkor azonnal forduljunk orvoshoz!!!

A metszőfogak túlnövésén csak szakember segíthet, aki könnyen mindössze 5 perc leforgása alatt lecsippenti a méretesre nőtt fogacskákat. Ha ez megtörtént valószínűleg az orvos elfogja mondani mit kell tennünk, ha hazavittük a hörcsögöt.

Pl: A foglevágást követő napokban csak köles nagyságúra darabolt zöldségekkel és gyümölcsökkel tethetjük, amelyeket ha tudjuk kézből adjuk Neki!
Tejtermékeket szigorúan kerülni kell, akár egy embernél, ha fogorvosnál jár!

Fürdethetjük e a hörinket?

A hörcsög ösztönösen tud úszni...De vajon szeret is?

Mint oly sok minden ez is hörcsögfüggő. Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy nem szeretnek úszni, amint vízbe kerülnek lelkesen kapálóznak a szárazföld, a szilárd talaj megbízhatósága felé. De ki ne látott már olyan macskát, aki imádja a vizet? Ugyanígy van a hörcsögöknél is. Igenis lehet kivétel. (Hozzáteszem nekem egy hörcsögöm sem fogadta lelkesen a mosdatást, fürdetést, de hallottam már egy-egy kivételről, aki mégis kellemesen elúszkálgatott.)
De, mint már említettem többnyire nem lelkesednek a hörik a pancsolásért.
Akkor miért fürdetnénk?

Pl: Nyáron a nagy melegben Nekik is jól esik egy kis felfrissülés!
Ha úgy döntünk a kis bunda bevizezés helyett inkább megpróbáljuk a fürcsit, akkor tartsuk be a következő néhány tanácsot!

1.) A fürdőszoba mosdókagylójába töltsünk bele annyi vizet, hogy a hörcsög épp tudjon benne úszni.
2.) A víz langyos, kéz meleg legyen és ne tegyünk bele semmilyen szappant, tusfürdőt vagy egyéb kozmetikai szereket!
3.)A fejét soha ne vizezzük össze! Óvatosan a tenyerünkben hasaltassuk a vízre!
4.) Készítsünk elő egy kis kéztörlőt és zsebkendőket, amikben megtörölhetjük kis kedvencünk bundáját.
5.) A fürdetés után semmiképpen se vigyük huzatos helyre! És ne tegyük vissza azonnal csurom vizesen a helyére!
6.) Ha megtöröltük őt, akkor a kezünkben még néhány zsebkendőbe bebugyolálva finoman dörzsölgessük át a bundáját és melengessük.

Ha ezzel végeztünk tépkedjünk el egy papírzsebkendőt és arra ültessük be a terráriumba, ill. a ketrecbe. Ugyanis kezdetét veszi, majd a nagy mosakodás! Akár fél vagy egy órán át is képesek rendbe szedni összevizezett bundácskájukat.
(És természetesen ezt is, mint minden mást tündéri mozdulatokkal teszik.)

Ne csináljunk rendszert a fürdetésből, pláne ha látjuk, hogy a hörcsög nem tartozik, azon kevés kivételek közé, akik szeretnek lubickolni! A hörcsög a mindennapi tisztálkodás során mindent lemos és rendbetesz ezért nincs szüksége se napi, se heti, se bármilyen rendszerességű fürdésre!


A hörcsög és a többi házikedvenc viszonya...

~Kutyák, cicák = hörcsög ellenségek?~

Ha szobakutyáról van szó, akkor mindenképp el kell gondolkodnunk rajta, hogy a kutyus tud e alkalmazkodni egy új jövevényhez. A legtöbb kutya képes alkalmazkodni és az óvintézkedések is jóval egyszerűbbek, mint például egy macska esetében.

Amennyiben úgy gondoljuk, hogy kutyánk megfelelő természettel (és neveléssel) rendelkezik egy kishörcsög fogadásához, akkor is be kell tartanunk néhány alap szabályt a tragédiák elkerülése érdekében!

1. ) Akár ketrecben, akár terráriumban van a hörcsög ne tegyük őt le a földre! Elképzelhető, hogy másik kedvencünk nem bántja, de a hörcsög alapvetően nagyon félénk és magányos állat, ezért rettegne nagyobb testű társaitól. Ne tegyük ki ennek a traumának! Helyezzük őt egy neki kiszemelt asztalra, polcra vagy szekrényre. (Semmiképpen se az ablakpárkányra és a radiátorra, vagy radiátor fölé.)

2.) Ha terrárium mellett döntünk, akkor elővigyázatosságból készítsünk a tetejére egy védőrácsot!
(szokás üveget is tenni a tetejére, kicsiny rést hagyva, de ez a levegő szempontjából egyáltalán nem megfelelő. Pláne nem nyáron a melegben, vagy egy túlfűtött lakásban télen.)
//A rácskészítésének egy külön fejezetet szentelek majd, de a neten is sok jó tippet találhatunk. a ketrec és kiegészítőinek készítéséről, főleg a csincsillás fórumokon.//

3.) Ha cicát tartunk nagyon nagyon fontoljuk meg bármilyen rágcsáló tartását! A macskáknak a hörcsög mindig is egy zsákmány állat, egy játékszer marad. Ha nem tudunk lemondani a hörcsögről, de van cicánk is, akkor mindenképp a ketrec a tanácsosabb, és azt is magasabbra helyezni, és lehetőleg küólön helyiségben, ahová a macska nem mehet be. Valószínű már az állat érkezésekor izgatott lesz a cica. Már a reakciójából láthatjuk, hogy mennyire érdekli őt a kis jövevény. Ha eleinte úgy tűnik nem érdekli, azért ne bízzuk el magunkat, mert sajnos a macskák gyakran válhatnak fenevadakká! Ezt mindig tartsuk szem előtt! Ha a macska izgatottan körbejárja a ketrecet és látjuk rajta, hogy már azon agyal, hogyan szerezze meg a benne lakó kis kedvencünk, akkor sürgősen helyezzük őt "egy védett övezetbe", ahol a macska nem bánthatja!
Ezért is fontos, hogy egy nagy ház álljon rendelkezésére a hörcsögnek, amiben könnyen elbújhat támadás esetén. //Ne gondoljuk, hogy egy egyszerű terráriumban egy ház megóvhatja a picit! Sose felejtsük el, hogy a macska nagyon kitartó és okos állat, leemeli a házat, ha kell...//

~Degu, tengerimalac, patkány, egér~

1.) Minden rágcsáló között hagyjunk nagyobb helyet! Ha tehetjük a külön helyiségben helyezzük el őket! Ha erre azonban nincs mód, akkor tegyük őket a szoba ellentétes végébe. A tengerimalaccal, egérrel, deguval elméletileg semmi probléma nem adódhat megfelelő tartás esetén. A tengerimalac hajlamosabb az atkára, így célszerűbb azért valamivel nagyobb távolságban elhelyeznünk őket. Mindig jól kezet kell mosni a két (vagy több) állat simogatása között! Ez természetesen nem az atkák, hanem a mindenféle baktériumok miatt is érdemes. Arról nem is beszélve, hogy az állat is sokkal nyugodtabb, ha a mi szagunkat érzi és nem egy másik állatét...
2.) Kicsit problémásabb eset a patkány... Rájuk is ugyanazok az óvintézkedések érvényesek, mint egy macska esetében. Kevesebb az esély, hogy bántják a hörcsögöket, mint egy macska, de nem árt az elővigyázatosság! Elvégre a patkány is területvédő és ragadozó, tehát ha agresszívabban reagálnak a kishörcsög érkezésére, akkor csak akkor vállaljuk be a hörcsit, ha tudunk egy teljesen nygodt külön szobát biztosítani. Akinek volt már patkánya biztosan tudja, hogy a patkány mindent kinyit, megrág, mindenhol felmászik, és akárhová eljut, ahová csak akar, így nem tétel Neki eljutni akár a másik szobába is, ha egy percre is óvatlanul nyitva hagyjuk a höri szobájának ajtaját, amíg patklányunkat futattjuk a szobában... Ezért a rács kötelező! És sose hagyjuk őket őrizetlenül együtt! Van rá esély, hogy egy jól szocializált patkány teljesen jól megfér a hörcsöggel, de a hörcsög igazán soha nem érezné magát biztonságban...Rettegésben, pedig ki szeret élni? Ezt is fontoljuk meg...

Ha bármilyen állat van már a családban, akkor jól fontoljuk meg, hogy biztosan tudjuk biztosítani kedvenceink számára a nyugalmat!


Finomságok az apróságoknak...

~Etetés~

Húst enni vagy nem enni?

Elsőként oszlassuk el azt a hatalmas tévhitet, miszerint a hörcsögök nem esznek húst. A természetben és az otthonunkban egyaránt nagy rajongói a fehérjének. Főleg a törpehörcsögök...
Akinek dzsungáriai törpehörcsöge van az feltétlen próbálkozzon be egy kis langyosra fújt, párolt vagy fűszerezetlen sült csirkével, vagy hallal! Nem láttam még olyan dzsungit, aki ne tépte volna ki izgatottan a kezemből! ^^

Na de természetesen az étkezés nem csak a húsból áll, sőt!
Lássunk egy átlagos hörcsög menüt!

1.) Magkeverék
Mondanom se kell millió és egy változat közül válogathatunk. Ügyeljünk rá, hogy szotyi, kukorica, szentjánoskenyér és köles lehetőleg legyen benne, mert a legtöbbjük ezeket mind nagyon szereti.
A szotyiból, tökmagból vehetjük a rendes "embereknek szánt" kiszereléseket is, csak arra ügyeljünk, hogy ne legyen sózott!!
Ha úgy vettük észre nagy rajongást tanúsítanak a köles felé, akkor vehetünk Nekik külön csomagolt vegyes kölest, amelyet általában kanári, illetve hullámos papagáj eledel néven találunk meg.

2.)Zöldség, gyümölcs
(A hétköznapibb) gyümölcsök közül egyetlen tabu a citrom. Szakkönyvek semmilyen mediterrán gyümölcsöt nem ajánlanak, de télen egy mézédes mandarin láttán egyik kis szőrmók sem fog sikítva elszaladni. De tény, hogy nem nagy rajongói és a magas c-vitamin tartalma miatt sem igazán ajánlott. Ha tényleg édes és ízlik Neki, akkor azt úgyis jelezni fogja.

A kedvenc gyümölcsök és zöldségek hörcsögönként változnak. Van, aki almás, van aki epres, banános, van aki paradicsomos, paprikás... Bátran kísérletezzünk mi válik a a kedvencünk kedvencévé :)
A zöldségeknél tabu minden ami csípős! És természetesen az ecetes salátákat is hanyagoljuk! A savanyúság, pedig egyenesen szóba sem jöhet!
Mindent nyersen vagy párolva! (Hozzáadott fűszerek nélkül.)
Tipp: Imádják a húslevesben főtt répát, krumplit!

3.) Tejtermékek
Igen igen! Nem tévedés, nem elgépelés! A fehérjére a hörcsögöknek is legalább annyira szüksége van, mint egy embernek! Heti 2-szer meglephetjük őket joghurttal vagy tejföllel! Legegyszerűbben egy műanyag flakon kis kupakjába adagolhatjuk az ínyencségeket. (Az elővigyázatosság kedvéért arra ügyeljünk, hogy a kupak széle ne legyen recés, ha kell reszeljük le.) De kitehetjük a joghurtot egy befőttes üveg tetejére is, sőt!
Akár az ujjunkról is lenyalogatják, ha már elég kezesek! Ha még nem kezesek, akkor épp itt az ideje, hogy bevessük a joghurtos cselt! Ugyanis általában még a legfélősebb állatkák is elkúsznak az ujjunkig, hogy megkóstolhassák! :)
TutiTipp:Tejszínhab ;)

4.)Ínyencségek
-Jutalomfalatok
(Nem kell feltétlen hörcsögös jutalomfalatnak lennie! Szeretik a tengerimalacoknak és nyulaknak valót is.)
Rengeteg ízben, formában , állagban kapható. Aki teheti próbálja ki a Vitakraft termékeit. Mindegyik hörcsög megtalálja köztük a kedvencét.

-Csoki, túró rudi
Alkalmanként igazán megérdemelnek egy kis hízlaló kényeztetést is :)
De ne vigyük túlzásba! Az elhízás u.olyan egészégtelen egy hörcsög számára, mint minden más állatnak.

-Főzelék, zöldségfasírt és társai
Bármilyen főzeléket szívesen ellefetyelnek. Legtöbbször a leve sokkal jobban izgatja őket, mint maga a zöldség, így ha tehetjük tegyünk Nekik többet a tálkájára. A tabut itt is az erős fűszeres dolgok képezik!

-Kenyér, péksütik
Heti 1-2 alkalommal meglephetjük a kis haspókokat egy kis darab kenyérrel. (Abból is inkább a belével.) De többször ne adjunk Nekik, még ha könyörögve gigászi nagy cukorfalat szemekkel néznek ránk, akkor se! Felfúvodhatnak.

FONTOS!
A hamar romlandó dolgokra ügyeljünk! egy főzelék ne legyen benn többet egy éjszakánál! A tejtermékek szintén! Valószínű a hörcsit se izgatja a romlott holmi, de jobb félni, mint megijedni.

Az első hetek "nehézségei"...

~Kézhez szoktatás~

A kézhez szoktatás ideje teljes mértékben a hörcsög egyéniségétől függ. Akármilyen nehéznek is tűnik a helyzet, legyünk türelmesek és ne adjuk fel!
Eleinte hagyjuk, hogy felfedezze a kis birodalmát és nyugodtan berendezkedjen. Ha látjuk, hogy ébren van csak akkor próbáljuk kézbe venni. Többségük nem fog lelkesedni, pláne ha fiatal anyukájától elszakított hörcsögről van szó.
A kicsiknél gyakori, hogy miközben "az életükért küzdve menekülnek" a gazdi keze elől, meglepően hangos visításban törnek ki. Nem kell megijednünk! Ez teljesen természetes jelenség. Ez a "Mami hívó hang", amellyel anyjukat szokták hívni, ha veszélyben érzik magukat. A legtöbb hörcsög idővel elhagyja ezt a jellegzetes hangot és nem szószátyárkodik többé.
De kivételek itt is vannak! Egyik több, mint 1,5 éves hörcsögöm, Mimiko a mai napig felsikít néha. Még álmában is. Igen... Valószínűleg ha rosszat álmodik. Tudom furán hangzik, de nem egyszer visított már fel álmában és meg kellett nyugtatni. Ő egy elég különleges jószág. De mind külön egyéniség!
Visszatérve... Tehát ne aggódjunk, ha a höri visít és elszalad az első napokban, hetekben. Igyekezzük minél többször kivenni, simogatni, futtatni az ágyon. Csalogassuk ki a házból finomságokkal, hogy lássa senki ne bántja. Minél többször látja, hogy jót akarunk Neki, annál hamarabb a kezünkből fogja elvenni a falatkákat és a végén az ínyencségeket még a kezükben is meg fogja enni minden félelem nélkül.
Amikor kivesszük simogatni, akkor üljünk le Vele és hagyjuk, hogy kicsit feltérképezze a szobát. Ne engedjük messzire, ha nem vagyunk elég gyakorlottak a hörcsög elkapásában!
Nagyon messzire elszaladhat és tapasztalatból tudom, akárhová képesek bepaszírozni magukat! Az első napokban ne kockáztassunk!
Arra is ügyeljünk, hogy bárhonnan képesek leugrani. Nincs tériszonyuk és nem szívbajosak...Ezért fokozottan vigyázzunk le ne ugorjanak valahonnan!
Engedjük nézelődni az asztalon, az ágyon... Akárhol a lényeg, hogy a közelünkben legyen.
Amikor elkezd mosakodni, akkor már biztonságban érzi magát.

~Balesetek~

Ha még is megtörténne a baj... És magasról leesne, akkor több variáció létezik.
Ha nagy szerencsénk van  megússza.
De figyeljünk, mert el is vesztheti az eszméletét!
Amennyiben ez bekövetkezik azonnal vegyük kézbe és simogassuk, szólítgassuk.
Ha magához tér tegyük be a helyére és figyeljük rendben van e mozgása, van e étvágya, megszokott e a viselkedése. Ha bármi rendelleneset látunk azonnal vigyük el orvoshoz, mert meglehet, hogy belső vérzése vagy csonttörése van!

Amíg hörcsögünk nagyon izgága, ugrós, addig ne adjuk nem gyakorlott hörcsögös kezébe, mert nagyon picik és emiatt nagyon nehéz megfogni őket!
Ha bizonytalanok vagyunk magunkban, akkor először az ágyon simogassuk, szoktassuk, mert ha ott kiugrik a kezükből biztosan puhára esik.

Sajnos nem minden állatorvos foglalkozik rágcsálókkal, ezért beteszek néhány elérhetőséget, ahová bátran fordulhatunk, ha a hörcsögünk megbetegszik.


~Kórházak~

Szent István Egyetem Állatorvostudományi Kar Kisállatkórháza
http://www.univet.hu/

Cím: Bp. VII. István u. 2.

Rendelés: 0-24-ig, de este 20 óra és reggel 8 óra között csak sürgősségi ellátás van, életveszélyben levő betegek számára.


Telefon: Az Állatorvostudományi Kar telefonközpontja este 8 és reggel 8 óra között nem fogad


hívásokat. Ez idő alatt a betelefonáló személy csupán egy, az éjszakai betegellátásról szóló


automatikus, tájékoztató üzenetet hallhat.
 
Budapesti Állatkórház
http://www.budapestiallatkorhaz.hu
 
Cím: Bp. XIII. Lehel út 43.-47.



Rendelés: 0-24-ig


Telefon: 06-1-350-0361 és 06-1-350-1166
 
Non-Stop Állatorvosi Rendelő
 
Cím: Bp. XVIII. Ráday Gedeon u. 67.



Rendelés: 0-24-ig


Telefon: 06-1-290-8970
 
 

Hörcsög érkezik a családba...

~Elhatározás~

Mielőtt aranyos pofija láttán azonnal a kereskedésbe rohannánk, gondoljuk végig való-e nekünk, lányunknak vagy bármely családtagunknak a hörcsög.
A hörcsög egy meglehetősen magányos és makacs állat. Szereti, ha megvan a maga kis birodalma és területét bármi áron képes megvédeni, ezért inkább csak egyedül tarthatóak.
A kereskedésben természetesen, majd igyekeznek meggyőzni minket az ellenkezőjéről, hogy minél több hörivel távozzunk. (Ez nem csak azért jó a kereskedőknek, mert minél többet visznek el, annál több pénzt is szedhetnek el az embertől, hanem benne van a rizikó is, hogy nem tudják rendesen megnézni az állatok nemét és a nem tervezett kishörcsögök, így gyakran a kereskedőnél landolnak, aki ingyen nagyon szívesen beveszi őket, hogy aztán borsos áron eladhassa.)
Még testvérek között is ritka, hogy egymáshoz szoknak. Természetesen nem lehetetlen, de a helyzetek többsége azt mutatja, hogy jobb, ha kedvenceinket magányosan, egyedül tartjuk. Ha mégis több hörcsögbe szeretünk bele egyszerre, akkor számoljunk azzal, hogy az hörcsögönként egy plusz terráriummal, illetve ketreccel jár.


~Információgyűjtés~


A hörcsög érkezése előtt jobban tesszük, ha körülnézünk a könyvtárban, könyvesboltokban, illetve az ezzel foglalkozó weboldalakon. Sajnos hiányosságok és hibák minden kiadványban és ooldalon adódnak, de ezek kiküszöbölésére próbáljunk minél többet olvasni és érdeklődni hörcsögtartóktól.


Néhány hasznos olvasmány az érdeklődőknek:


Michael Kürschner : A hörcsög






Minden
korosztály
bátran
olvashatja!











Kis barátaim, a hörcsögök






Ahogy a borítóján
olvasható
inkább
gyerekeknek
ajánlott!










Monika Lange : A hörcsögök






Minden
korosztály
számára!









~Vásárlás~


Először a kellékek beszerzését kell elintéznünk.
A hörcsög csak a legvégén a már előkészített helyre érkezzen!
Szerencsére ma már rengeteg kiegészítőt könnyen beszerzhetünk a kisebb, nagyobb állatkereskedésekben, eledelboltokban, állatokkal foglalkozó áruházláncokban (Alpha Zoo, Fressnapf).


De lássuk mik is a legfontosabb dolgok!


-terrárium, ketrec vagy a modern műanyag hörcsögpaloták
-alom (forgács, kukoricacsutka,széna)
-ház (fa, kerámia, esetleg műanyag)
-játékok (mászó illetve kaparófák, mókuskerék, alagút, fogkoptatók, függőágy)
-élelem! (magkeverék, jutalomfalatok, fogkoptató só) + zöldség, gyümölcs, husi, tejtermékek
(ezekről bővebben a táplálkozásos bejegyzésnél olvashattok majd)


Természetesen rengeteg kelléket pótolhatunk saját készítésű játékainkkal is!
Nem feltétlen kell megvásárolunk a 10,000Ft-os ketreceket és a hozzátartozó alagútrendszert...
A hörcsög boldog, hosszú élete nem a legdrágább termékeken múlik! Vásároljunk a pénztárcánknak megfelelően és okosan!
A következő bejegyzésekben sokfajta játék elkészítésének leírását megtalálhatjátok majd!


Ha úgy érezzük megfelelően felkészültünk a kis jövevény fogadására, akkor elindulhat új kedvencünk felkutatása!


~A hörcsög ~


Kevesen tudják, hogy az állatkereskedéseken kívül rengeteg tenyésztőt találhatunk az interneten is.
Sőt! Akár a Noé Rágcsálómentők jóvoltából, akár örökbe is fogadhatunk!
A rágcsamentőkhöz bekerülő állatok többségét maga az állat gazdája adja le, a nem kívánt szaporulat illetve költözés miatt. Rengeteg tündéri kisállatka közül választhasztunk a Rágcsamentős honlapon, ahol jelenleg sok kishörcsög is szerető gazdira vár!


Gazdiraváró hörik:
http://www.ragcsamentok.hu/horcsog.html


Ezen az oldalon rengeteg hasznos információt is olvashatunk a legkedveltebb rágcsálók tartásáról, ezért érdemes végig bogarásznunk.
http://www.ragcsamentok.hu/


Ha bármiféle kérdés adódik akár az örökbefogadásról, ideiglenes örökbefogadásról, akár a hörcsögökkel kapcsolatosan...
Nyugodtan írjatok nekem is, mert én is önkéntes vagyok!


Miért pont hörcsög?

Nincs olyan gyerek, aki ne vágyna valamilyen kisállatra.


-A kutyához, macskához még túl pici, nézzünk Neki halat vagy hörcsögöt!- hangzik el (sajnos) sokszor a mondat. Az emberek többsége nem érez akkora felelősséget egy kisrágcsáló iránt, mint egy nagyobb emlős esetében. Valószínűleg örök rejtély marad ez miért van így, de gyakran kell szembesülnünk a ténnyel, hogy kis(ebb) méretük miatt a hörcsögök kisebb figyelmet is kapnak. Pedig ők is megérdemlik a szeretetet és a gondoskodást.

A hörcsög valóban egy könnyebben szelídíthető állatka, és tündéri kinézete miatt sokaknak a szívébe lopja magát. De hiába szeretjük őket nagyon, ha saját érdekeinket nézzük és nem az övükét, akkor nem élhetnek boldogan.

Rengeteg ismerősöm szereti a hörcsögöket, de valami miatt nálam mindig sokkal tovább éltek, mint másnál lakó társaik. Pedig őket is nagyon szerették és jól tartották. De valami mégis hiányzott...
Remélem, hogy sikerül néhány jó tippet, tanácsot adnom a leendő illetve jelenlegi hörcsög-gazdiknak és szintén remélem, hogy mások is bekapcsolódnak majd és ötleteket cserélgetünk.